Bukovina - malované kláštery

18.08.2021
Voronets
Voronets

Přesouváme se směrem k Moldavě. Opouštíme oblast Maramureš a naším dalším cílem je oblast Bukovina. Projíždíme přes Prislopský průsmyk (1416 m) obklopený horskými středisky v alpském stylu. Cesta dál nám skýtá pohled nejen na krásnou karpatskou krajinu ale i na cikánské osady rozprostřené kolem cesty v řídce obydlené oblasti mezi Prislopem a Iacobeni.  Ještě krátká odbočka k silnicím. Většina hlavních silnic je v dobrém stavu, a to těch horských (je vidět, že se do nich hodně investovalo, většinou z peněz EU).  Ovšem moc rychle se na nich jet nedá. V obydlených oblastech vesnice střídá vesnici (tady si každý jezdí a hlavně parkuje jak chce) a v neobydlených zatáčka zatáčku.  20km tu můžete jet i hodinu (když se vám do cesty postaví město s kruhovým objezdem uprostřed - ty jediné dokáží zpomalit rumunské řidiče, za to ale ve městě vždy vytvoří zácpu).  Rumuni moc předpisy nedodržují - jezdí rychle, plná čára není zeď a zastaví a zaparkují tam, kde se jim to hodí bez ohledu na ostatní. 

Moldovitsa
Moldovitsa

V oblasti Bukovina je malovaných kláštěrů jako nikde jinde na světě. Osm z nich je dokonce zapsáno na seznamu UNESCO. Z webu www.dusekarpat.cz : Díky unikátnímu složení barev se výmalba poměrně dobře zachovala od středověku až do současnosti, přestože nebyla nijak obnovována. Přesné složení použitých barev je stále předmětem bádání a určitou záhadou. Výtvarná díla vznikla převážně v 16. století, kdy byla zdejší oblast centrem Moldávie. Obrazy na zdech chrámů plnily funkci nejen estetickou, ale i vzdělávací. Jako "ilustrovaná Bible" pomáhaly šířit biblické příběhy a poučení mezi běžné vesničany…

Voronets, detail fresky
Voronets, detail fresky

My jsme navštívili 2 malované kláštery: Moldavitsa a Voronets. Oba jsou si dost podobné. Nečekejte ale žádné velké komplexy tak, jak jsme na kláštery zvyklí u nás. Jsou to spíš menší kostely obklopené nenápadnými klášterními budovami. Kláštery jsou funkční a v těchto dvou jsou pravoslavné jeptišky (prodávají vstupenky, provádí turisty atp.). Kostely jsou malované i uvnitř, kde není povoleno fotit nebo filmovat. Uvnitř jsou také biblické výjevy a samozřejmě obrovské množství ikon. Klášter Voronets je starší a asi známější (nebo jen leží blíže hlavní silnici), což usuzuji z většího parkoviště, více turistů a hlavně řady stánků, které lemují necelý kilometr dlouhou přístupovou cestu.

Bonus - město, kde dnes přespáváme má zajímavé jméno Gura Humorului (nebo někde jako Hura Humora) a protéká jím vedle Moldavy řeka Humor - takže až někdy bude řeč o “proudu humoru”, víte, kde ho hledat.