Hrad Predjama

16.07.2020

Naše “combo” vstupenka obsahovala kromě vstupu do jeskyně i vstup na nedaleký středověký hrad Predjama. Objevil se ovšem drobný zádrhel. Hrad je od jeskyně vzdálen 9 km a za “normálních” okolností tam jezdí pravidelně shuttle-bus přímo od Postojenské jeskyně. Rok 2020 však není tak úplně normální a autobus byl pro letošek zrušen. Autem se nám jet nechtělo a na pěší pochod to není (je to dost kopcovitý terén a hlavně je to po frekventované silnici). Na pokladně nabízejí zoufalcům jako my (co nechtějí nebo nemohou použít vlastní auto) taxi. Za 30 euro vás hodí tam i zpět. Nutno podotknout, že taxikář byl spíš sympatický turistický průvodce, hovořící anglicky. Kromě informací z historie a místního zeměpisu nás zásobil i teorií o “praslovanském jazyku, který je podle něj jedným vysvětlením toho, že jsou si naše jazyky tak podobné...

Predjama je největší hrad ve skále na světě. Působí jako z pohádky nebo spíše jako z nějakého fantasy filmu. Není tedy divu, že posloužil jako kulisa v mnoha filmech a upoutal i autora hry o trůny. Discovery Channel se sem vydal hledat duchy. 800 let starý hrad jakoby vyrůstal ze 123 metrů vysoké skály. Část hradu je tvořena skutečnou jeskyní a skála je pevnou součástí stavby. Nad, pod i za hradem se nachází rozsáhlý komplex jeskynních chodeb (ty jsou v létě dokonce přístupné návštěvníkům, o víkendech, s průvodcem a některé jen s příslušným vybavením). Celkem je prozkoumáno 14 km jeskynních chodeb. 

Skála je součástí hradu
Skála je součástí hradu

Prohlídky jsou individuální a výklad stejně jako v jeskyni zajištuje audioprůvodce. Musím říci, že texty jsou velmi dobře připraveny a celé koncepce prohlídky je výborně uspořádaná.