Fajn tajm v Rychlebských horách

19.05.2024

Při psaní názvu tohoto článku jsem se nespletla, jen jsem si vypůjčila název nádherného penzionu, kde jsme při naší návštěvě bydleli. FajnTajm (www.fajntajm.cz) je otevřený jen asi rok a je to úžasné místo. V penzionu je 5 dvoulůžkových pokojů a můžete si jej pronajmout celý a mít tak dům jen pro sebe. Návštěvu rozhodně doporučuji.  

V Rychlebských horách jsem byla poprvé. Je tu krásně, rozhodně je tu toho dost k vidění, lákavé turistické trasy a pro nadšené cyklisty jsou tu Rychlebské stezky, které ocení hlavně milovníci singletreků. Je tu krásně a za to, že jsem tu byla prvně, může hlavně to, že je to prostě daleko.  Z Prahy sem jedete i přes 4 hodiny.  Penzion je nedaleko obce Černá voda, v okrese Jeseník. Ač to mnozí netuší, Rychlebské hory se rozkládají v Javornickém výběžku, severozápadně od známějších Jeseníků. V současnosti je tento kraj známý díky populární knize Kateřiny Tučkové “Bílá voda”.  Z Černé Vody je to do kláštěra v Bílé vodě asi 30 km. Já jsem si návštěvu tohoto místa nechala na příště, přestože jsme přes ní projížděli do Polska při zpáteční cestě (nejkratší cesta do Prahy totiž vede přes Polsko). 

My jsme si udělali pěší výlet přes zříceninu hradu Kaltenštejn do nedaleké Žulové. Cestou jsem si prohlédli i dva z mnoha  zatopených lomů (Rampa a žulový lom u města Žulová), těch tu najdete celou řadu, jsou to pozůstatky kamenického průmyslu, který zde kvetl na konci 19. a začátku 20. století. Z městečka Žulová jsme vystoupali k poutnímu kostelu nad městem.  Křížová cesta na Boží horu vás zavede jednak ke skalní sošce Panny Marie a dále až na vrchol k novogotickému kostelu Panny Marie Bolestné. Je tu krásný výhled do okolní krajiny a pro nás to bylo nejvyšší místo (527 mnm) našeho výletu.  Zpátky do Černé Vody jsme se prošli po modré turistické značce, přes les Bažantnice, kolem Velkého rybníka a kolem Základny Rychlebských stezek až do penzionu. 

Je to kouzelný, tajemný a možná i trochu zapomenutý kraj. Ačkoliv je to sem opravdu daleko, rozhodně se vyplatí si sem zajet. My jsme si udělali takovou malou ochutnávku a já doufám, že se sem brzy podívám znovu. Byl to opravdu fajn tajm.