Dvojrozhledna Hraniční vrch a další zajímavosti

02.06.2024

Okolí Města Albrechtic je skutečně tak trochu zapomenutým krajem, což pocítíte na každém kroku. Klid a mír, nádherná krajina a výhledy minimálně dotčené výsledky lidské činnnosti. Takových je u nás málo. Pro široké rozhledy do krajiny bez zástavby, tak nemusíte jezdit na Balkán, stačí si zajet na Bruntálsko. Když už jsme sem zavítali, hodláme toho náležitě využít. Kolem Města Albrechtic vede několik turistických tras, které jsou součástí velkého městského turistického okruhu. Celý okruh má 28 km a zabere více než 8 hodin. Můžete si ale vybrat i jeden z pěti kratších okruhů. My jsme si vybrali zelený, protože zahrnuje rozhlednu na Hraničním vrchu, kterou chceme určitě navštívit. 

První zastávkou je nově rekonstruovaná kaple rodiny Keil von Eichenthurn.  Kaple Keil von Eichenthurm je stavba mauzolea, která se skládá z nadzemní části pohřební kaple a podzemní hrobky. Kaple je postavena na úpatí kopce Dubí, kolem kterého pokračujeme dále přes Máslový pahorek, na němž je opravená kaplička, do obce Rudíkovy. Pak stoupáme podél dančí farmy směrem k vrchu Kobyla, na ten ale (kupodivu) nevystoupáme. Cesta se stáčí směrem k tzv. Krtečkově studánce, což je vlastně jedna ze zastávek dětského pohádkového okruhu. Stanoviště jsou ale v bídném stavu a většina je tak nepřístupná. Čekají nás asi 3 km po vrstevnici směrem k úpatí Hraničního vrchu s rozhlednou. Cestou sice trochu zmokneme, ale déšť naštěstí netrvá dlouho. Pod Hraničním vrchem (pokud jste si odvodili, že leží na hranici s Polskem, tak jste uvažovali správně) je parkoviště pro ty, kteří si chtějí zkrátit cestu. Zbylých asi 800 metrů musíte ale vyšlapat po svých. 

Dvojrozhlednu Hraniční vrch tvoří železná konstrukce, která se skládá ze dvou vyhlídkových ploch spojených kovovou lávkou ve výšce 25 metrů. Byla otevřena na podzim roku 2011. Původně jsem si myslela, že každá z věží leží na jedné straně hranice, ale samotná hranice je o pár metrů dále, na skutečném vrcholu kopce. V roce 1980 byly věže postaveny státním podnikem Správa pošt a telekomunikací Praha (od roku 1993 SPT Telecom) pro bezdrátový přenos telefonního signálu pevné sítě mezi Krnovem a Městem Albrechtice (levnější než kabel). Mobily tehdy ještě neexistovaly, a tak věže byly k šíření signálu mobilních telefonů v síti NMT opravdu používány až do roku 1991 společností Eurotel. (Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/rozledna-ve-meste-albrechtice). Oba vysílače pak za symbolických tisíc korun koupilo Město Albrechtice a za pomocí dotací EU je nechalo přebudovat na rozhlednu. Rozhledna je celoročně volně přístupná. 

Když jsme se dostatečně pokochali výhledy (na vrcholu nás navíc přepadl vydatný liják), sešli jsme po modré turistické značce do Albrechtic a nám už známým linkovým autobusem 901 jsme se vrátili zpět do ubytování v Holčovicích. 

Fotogalerie