Hutovo Blato

22.08.2023

Bosna a Hercegovina

Cíl číslo dva našeho putování po Bosně a Hercegovině je močálovitá oblast a ptačí rezervoár s názvem Hutovo Blato. Ještě, než se dotanu k tomu, co to Hutovo Blato vlastně je, musím zmínit i náš včerejší přejezd. Cesta měla sice “jen” něco málo přes 300 km, ale přidejte k tomu úzké silnice a hory a vesnice a vyjde vám krásných 6 hodin v autě. Nutno ale přiznat, že první polovina cesty byla nádherná a mohli jsme se jen kochat. Nejede se nijak rychle, ale provoz je téměř nulový a výhledy úžasné. Napřed jsme jeli přes široké plošiny pohoří Osječenica a planinu Petrovačko polje podél hranic s Chorvatskem a následovalo Livajnsko pole, což je největší krasové pole na světě, pro mě to byla široká planina lemovaná horami. Nádhera. Druhá polovina už byla jen vesnice za vesnicí a hlavně 40 stupňů bez střechy….

Máme krásné ubytování. Přímo u Svitavského jezera, ve svahu s krásným výhledem. Kamenný domeček ja navíc luxusně zařízen, zařadila bych to do kategorie glamping. Program máme jednoduchý - výlet lodí po jezeře. Je to ostatně to jediné, co se tu dá podniknout. Na kilometry daleko tu nic není. Abychom měli alespoň nějaký pohyb vydáme se do městčka Svitava, po silnici za úmorného vedra, to není žádná sláva. Dál než do Svitavy nedojdeme, tam obejdeme kostel a navštívíme jedinou kavárnu v okolí (že je to kavárna se dalo poznat jen podle toho, že venku sedělo kolem kulatých stolků asi 6 chlapů a zdálo se, že sedmý jim neco přináší). Pak se vydáme zpět, do místa, odkud vyplouvají loďky s turisty. Domácí nám tam domluvili projížďku ve 12:30, naštěstí, protože bez objednání je “agentura” Svitava Lake Tours zavřená. Místo, odkud se pluje, je jako z jiného světa. Zelená tráva, bar, posezení, chodníčky k lodím. Je to nejhezčí místo široko daleko. Možná bychom dokonce jeli úplně sami, ale dorazí italská rodinka se psem a ti jedou s námi. Užili jsme si tu necelou hodinku plavby všichni kromě psa, který se očividně bál vody. 

Hutovo Blato je přírodní park a ptačí rezervace a společně s deltou Neretvy na chorvatské straně tvoří jeden celek. Bažinatá propadlina Hutovo Blato má celkem 4000 ha a je v nadmořské výšce 1,5  - 3,5 m. Je tvořena několika jezery a mezi 6 největších patří i Svitavské jezero, které bylo vlastně vytvořeno uměle, jako zdroj vody pro vodní elektrárnu. Jezera jsou vzájemně propojena kanály a dno některých se nachází až 18 m pod hladinou moře. Zdrojem vody pro jezera (mokřady) je řeka Krupa, která nikde nepramení a teče z Deranského jezera na řece Neretvě a teče oběma směry, podle stavu vody na Neretvě. Hloubka Svitavského jezera je max 8-10 m, ale v létě je to jen 6, ale větší část nedosahuje ani metru. 

Dnes jsme kromě italské rodinky potkali i německé cyklisty, se kterými jsme si i pěkně popovídali. Musím smeknout, byli to manželé v mém věku a jeli na kolech na těžko až ze Záhřebu a jedou až do Dubrovníku. Na slunci je to za trest i pěšky. Zítra je stejně jako nás, čeká přejezd přes hory. Bude to výzva i pro auto, takže před cyklisty vážne klobouk dolů.