Laško a cesta tří kostelů

27.07.2020

Laško je lázeňské městečko ležící v centru Slovinska, na východ od hlavního města, Ljubljana. Město se táhne podél břehů řeky Savinja a z obou stran je obklopeno krásnou zvlněnou, kopcovitou krajinou. Okolní kopce se tyčí 200 až 300 metrů nad městem a jsou z nich neskutečně krásné výhledy.  Lázně Thermania nelze díky charakteristické skleněné kupoli a přilehlému barevnému hotelu “panelákovitého typu” přehlédnout. Koupání jsem nevynechala a bylo jsem velice spokojená.

Každého milovníka piva, který kdy navśtívil Slovinsko nebo Chorvatsko, okamžitě při vyslovení slova Laško napadne spojení Laško pivo. Pivovar skutečně vévodí městu a za dob nekoronavirových se v něm konají i prohlídky s ochutnávkou (ochutnávku jsme si museli udělat vlastní). 

Když padla prohlídka pivovaru, nasadili jsme náhradní program - tůru po okolí. V aplikaci “lasko2go” najdete typy na turistické i cyklistické výpravy. My jsme se také inspirovali a zvolili výlet přes 3 kostely. Nejnáročnější stoupání jsme si odbyli hned na začátku při výstupu ke kostelu Sv. Michala. Tento kostel se dvěma věžemi na kopci na pravém břehu nad Laškem vás zaujme ihned při první procházce městem. Pak jsme pokračovali do vesničky Kuretno ke kostelíku Sv. Kateřiny a poslední v ředě byl kostel Sv. Kryštofa, který je také dobře viditelný i zdola od řeky a ze všech tří kostelů je položen nejníže. Po sestupu do centra (a náležitém osvěžení v pivnici) jsme se vydali ještě na kopec Hum na levém břehu. Děsné vedro odradilo i nás od zdolání vrcholu a vystoupali jsme “jen” ke hradu Tábor, kde je dnes luxusní michelinská restaurace.  Celá dnešní cesta nám přinesla nádherná panoramata. Doufám, že budu mít ještě příležitost Laško navštívit, protože to určitě stojí za to a výletních cílů je to dost a dost.

https://lasko.info/de/vrsta_aktivnosti/wandern/#b1-pot-treh-cerkva