Slovinsko, Postojna

15.07.2020
Postojná jama, vstup do jeskyně
Postojná jama, vstup do jeskyně

Kolikrát jsem to slyšela nebo četla. Větu o tom, že od toho okamžiku “už nic nebude jako dřív”. A najednou to všichni prožíváme. Od jara 2020 skutečně nic není jako dřív a zejména u cestování to můžete zažít na vlastní kůži. Napřed to vypadalo, že nepojedeme nikam, pak, že se podíváme po Česku (prodloužený víkend na začátku července jsme strávili na Lipně a tolik turistů pohromadě jsem snad ještě neviděla) a nakonec jsme plány na dovolenou v bulharských horách změnili na “obyčejné” Slovinsko a Chorvatsko. Zatím jsme na cestě druhý den a je znát, že “něco je jinak”.

Neše cesta začíná v Postojné ve Slovinsku. Protože opět vyrážíme kabrioletem, jedeme mimo dálnice. Tentokrát to ale asi nebyla nejlepší volba. V Rakousku jsme se díky “souboji” našich dvou mobilních navigací ocitli v horách a překonávali jsme průsmyky, kam jsme původně neměli v plánu vůbec jet. Byli jsme duševně připraveni na obstrukce na Rakousko-Slovinských hranicích (zejména poté, co byla ČR ve Slovinsku na pár dní vyškrtnuta z “bezpečných” zemí), nic takového se ale nekonalo, na hranicích jsme byli skoro sami. Pak nás ovšem navigace navedla do Slovinských hor, kde jsem rychlostí chůze zdolávali “cyklostezky” a dřevěné mosty. Do cíle jsme se tak dostali téměř po 12 hodinách. 

Město Postojna, centrum
Město Postojna, centrum

Po příjezdu jsme se vypravili prozkoumat centrum města. Nevím, co jsem čekala, ale rozhodně ne to, co jsem našla. Postojenskou jeskyni (největší místní atrakci, kvůli které jsem sem darazili i my) navštívilo už víc než 38 milionů turistů. Vloni oslavila 200 let od svého objevení. Jedná se o nejnavštěvovanější jeskyni v Evropě. Letos ji ale možná trhnou i Koněpruské jeskyně. Při procházce centrem jsem měla dojem, že jsme v Postojné jediní turisté. Měla jsem dojem, že jsme navštívili místo, kam normálně žádní turisté nejezdí a které má již svá lepší léta hodně dávnou za sebou. Zavřené a opuštěné obchody. Prázdné bary a restaurace a ty největší dokonce zavřené. Hotel na náměstí byl sice otevřený, ale nejsem si jistá, že v něm byli nějací hosté. Trochu na mě dýchla doba před 30 lety, takhle to vypadalo v kdejakém okresním městě u nás. Pocit začínající dovolené se nějak ne a ne dostavit...