Paličské jezero, začátek balkánské cesty

11.06.2022

Naši balkánskou cestu 2022 začínáme stejně jako před 4 lety u Paličského jezera.  Jezero leží v Srbsku pár kilometrů za maďarskou hranicí asi 7 km od města Subotica. Žije zde početná maďarská menšina (Maďaři tvoří 1/3 obyvatel Subotice). 

 Jezero o rozloze 3,8 km2 je součástí přirodní rezervace Palič. Smotné jezero bylo v 70. letech a pak na přelomu tisíciletí silně znečištěno.  Není příliš hloboké, v průměru 2,m a nesmí se v něm koupat, ačkoliv zde naleznete louky na opalování a odpočinek a několik písečných pláží. Pro koupání  je zde velké termální koupaliště.  Kolem jezera, zejména v jeho severní části, vede promenáda a najdete tu i vily z konce 19. století ve stylu tzv. maďarské secese (v jedné z nich jsme při minulé návštěvě bydleli).  Na promenádě je i spousta stánků a resturací, jen s platbou kartou tady neuspějete, což pro nás znamenalo, že jsme museli obejít půlku jezera, než se nám podařilo najít jedinou restauraci, kde brali karty (Míru ale znechutilo, že jsme sice mohli zaplatit kartou, ale pro změnu došlo točené pivo).  Nejvtipnější byl ovšem číšník, který na anglický dotaz, zda můžeme platit kartou odpověděl, že nerozumí maďarsky, odpověděla jsem, že já taky ne a šli jsme hledat dál. 

Paličské jezero je pro Srby oblíbeným výletním cílem.  Najdete tu tudíž i hodně chat a chatek. V jedné z chatových oblastí jsme bydleli. Byl velký problém ubytování ve změti různých víkendových příbytků i honosných chat připomínajících spíše vilky vůbec najít a že se nám to podařilo, považuji spíše za zázrak. Chata, kterou jsme si pronajali je malá, ale na jednu noc pro dvě osoby dostačující a má pěknou zahradu, kterou jsme ani nevyužili.  Přestože byl víkend, moc lidí tu nebylo až na mládež, která si sem přijela udělat bujarý večírek a jako naschvál hned do vedlejší chaty, takže chvílemi se zdálo, že jsme si lehli doprostřed technopárty.