Ostrov Rab a fjord Zavratnica

22.07.2020

Poslední den v Bašce jsme věnovali výletu lodí.  Vypluli jsme kolem ostrova Prvič směrem k dalšímu menšímu ostrovu Sveti Grgur. Ostrov sloužil mezi lety 1948-1956 jako ženská věznice pro politické vězenkyně. Při plavbě kolwm ostrova na první pohled zaujme obrovský nápis TITO s pěticípou hvězdou. Nápis je na úbočí skály (nejvyšší vrchol tu má 225m) složený z obrovských bílých kamenů, které sem musely do kopci po cestě dlouhé přes 500 metrů nanosit vězenkyně. Na ostrově není pitná voda. Lapač vody tu byl vybudován už za druhé světové války, kdy ostrov také sloužil jako vězení. Lapač je velké trojúhelníková plocha (dobře viditelná i z lodi), složená z betonových kvádrů 1m x 1m, po které voda ztéká do 3 nádrží a pak samospádem dolů. Od roku 1989 už na ostrov jezdí jen turisté. 

Asi po hodině a půl plavby se blížíme k ostrovu Rab. Na ostrov Rab se dá dotat i trajektem z Krku (z města Krk) do přístavu Lopar nebo z pevniny.  Na jih ostrova,  v místě nejblíže pevnině jezdí trajekt z města Stinica (donedávna jezdil z vesnice Jablanac, o té bude ještě řeč) a plavba trvá asi 15 minut. Od průvodců i z dalších pramenů se dozvíte, že Rab patří k nejkrásnějším místům Chorvatska, a to hlavně díky písčitým plážím a nezvykle bohaté vegetaci (na západní straně ostrova). Samotné město Rab je prý po Dubrovníku druhým nejkrásnějším střodomořským městem v Chorvatsku. 

Staré město Rab je opravdu nádherné. Zachovalo si svůj středověký charakter. Dominantu města tvoří 4 věže, z nichž nejznámější je typická 4 poschoďová  zvonice, kampanila. V historickém městě naleznete řadu kostelů a benediktínský klášter. Město je tvořeno 3 dlouhými (300m) ulicemi kopírujícími pobřeží, jež jsou většinou pravoúhle přeťaté úzkými uličkami. V Rabu se narodil kameník Svatý Marek - Marino, zakladetel San Marina, v místním parku má sochu. 

Po prohlídca města plujeme dál úzkým Barbatským kanálem mezi ostrovy Rab a Dolin. Kanál je jen 300 až 1000 m široký a má písčité dno v hloubce 20-40 m. Větší loď zde musí jet velmi pomalu, velké vlny by v úzkém kanálu byly pro kotvící lodě fatální. Ve městě Barbat a Banjol se kromě tradičního turismu nebo rybaření věnují i stavbě luxusních lodí. Po vyplutí z kanálu už nás čeká jen krátká plavba do fjordu Zavratnica. Jedná se o chráněnou oblast a za vstup se platí, ale protože sem připlouvají výletní lodě (stejně jako naše) tak tu samotu nečekejte. Zátoka má necelý kilometr a je široká jen 50 až 150 metrů. Voda je průzračná, klidná a tmavá a víc než moře připomíná horské jezero. Zavratnica je známá nejen pro svou “přírodní krásu” ale i jako místo, kde se natáčel Vinnetou a pro řadu lidí je tak kultovním místem. Další atrakcí je potopená německá loď z druhé světové války, jejíž vrchní část je jen 2 metry pod hladinou a je dobře viditelná i ze břehu. Koupání tady bylo příjemné, i když přístup do vody není úplně jednoduchý. Pozvolný vstup do moře je možný jen na jednom místě, na samém konci zátoky. Jinde musíte prostě skočit. 

Ze Zavratnice se vydáváme kolem Jablanace, o níž byla řeč. Dříve přístav trajektu na Rab, dnes většinou výchozí místo pro ty, kteří míří do zátoky Zavratnica.  Nad celým pobřežím se tyčí nejdelší chorvatský masiv, Velebity. Jablanec je tedy na úpatí hor a proto tu naletznete i nejníže položenou horskou chatu na světě, nachází se ve výšce pohých 20 m nad mořem. 

Naše cesta pokračuje kolem východní části ostrova Rab, která je proti té západní komletně holá. Vítr Bora a sůl tu nedovolí vegetaci růst. Projíždíme kolem ostrova Goli (česky Nahý), který byl stejně jako sousední Sveti Grgur vězením. Tady byli až do roku 1956 mužští političtí vězni a poté už jen zločinci všeho druhu. Vězení sloužilo až do roku 1989. Na ostrově byla poměrně velká infrastruktura, nechyběly např. politické škola nebo nemocnice. Nyní je tento chorvatský Alcatraz také jen turistická atrakce. 

Pak už jen obeplujeme z druhé strany Sveti Grgur, kole kterého jsme jeli dopoledne. Nyní máme možnost obdivovat zblízka  až 70 m vysoké strmé útesy, a to díky velké hloubce,  která tu je i těsně kolem ostrova. Skutečně impozantní pohled. Zbytek cesty už známe. Po cirka 60 námořních mílých a 9 hodinách opět připlováme do přístavu v Bašce.