Postojnska jama

16.07.2020

Vydali jsme se navštívit Postojenskou jeskyni. Lístky jsme si kopili on-line předem. Což je rozumné udělat v “normálním” období. Letos to bylo zbytečné. Ukázalo se sice, že tu nejsme jediní turisti, ale už na parkovišti bylo vidět, že běžně tu je zřejmě větší “nátřesk”. Z rozsáhlé sítě parkovišť, kterou jsme míjeli, bylo plné jen to nejblíže vstupu. 

Opět nás vítaly uzavřené restaurace a stánky. Nad moderní prodejnou vstupenek a řadou restaurací a obchodů se tyčí komunistický Hotel Jama. Je možné si zakoupit i prohlídku “tajných prostor” hotelu, nám na ni už bohužel nezbyl čas. Hotel by byl nádhernou kulisou nějakého hororu a prohlídka prostor z dob reálného socialismu může být zajímavé. 

Samotná jeskyně je impozantní. Má 24 km galerií, pasáží a dvoran. Větší část jeskyně projedete vláčkem (Postojna má nejstarší a jedinou dvoukolejnou jeskynní železnici na světě). Podle průvodce je to největší a nejnavštěvovanější jeskyně v Evropě. I toho malého “dráčka”, maceráta, jsme viděli (i když jen v obřím akváriu). 

Informací získáte během více než hodinové prohlídky díky audioprůvodci dostatek. Texty jsou zajímavé a dobře namluvné.