RS Tesla Horní Bradlo - proč tam jet a proč ne

31.10.2021

Plánujeme příští rok výlet s větší skupinou přátel, tradičně nás jezdí 4-5 dvojic. Teď by se dvojice měly rozrůst ještě o děti a vnoučata a rázem je z 10 lidí 30. Najít vhodnou lokalitu nebude snadné. Tady vstupuje do hry náhodně vyslechnutý rozhovor v autobuse. Míra byl účastníkem rozhovoru, kde jeden z cestujících chválil ubytování v Rekreačním středisku Tesla Horní Bradlo. Pak už stačilo doma trochu googlovat a nápad na výlet byl na světě. Státní svátek koncem října nabídl možnost prodlouženého  výletu, předpověď počasí byla příznívá, tak jsme sbalili kola a jeli to vyzkoušet.

Horní Bradlo najdete mezi Hlinskem a Sečí. Samotné RS je tak trochu návratem o 30 let zpět, naštěstí ne úplně. Najdete tu 46 chatiček, 8 srubů a 18 pokojů ve 3 zděných budovách. Součástí arálu je i velké koupaliště, vyhřívaný bazén, několik hřišť na různé sporty (fotbal, volejbal, tenis, nohejbal..), velké  dětské hřiště, obrovská louka ….. Při pohledu na řady chatek se neubráním vzpomínce na pionýrský tábor a tahle vzpomínka se mi vrátí ještě několikrát. Totální retro je centrální budova, kde je jídelna, herna, bar, bowling.. Nábytek (nutno uznat, že nerozbitý a čistý) je evidentně původní. Nutno dodat, že toalety jsou evidentně nové a perfektně čisté, navíc je tu i wellnes s bazenem a vířivkami. 

Stravování si zaslouží obšírnější zmínku. Ubytování v RS je s plnou penzí (po dohodě je možná i polopenze - což jsme zvolili i my). Na webu (www.modrovic.cz) se píše, že na výběr máte vždy ze dvou jídel. Ukázalo se, že to neplatí mimo sezonu - to je jen jedno jídlo, ber nebo nech být. Bohužel tu nic jiného k jídlu neseženete a uvařit si také nemůžete, v pokoji není ani lednice. Jídelna pro mě byla úplným návratem v čase. Něco podobného jsem naposledy viděla před více než 40 lety na táboře. Výdajové okénko, okénko na vracení nádobí, várnice se sladkým čajem a ošatky s chlebem. Takže hned první den se zdálo, že budu bez večeře. Cítila jsem se neskutečně zklamaná. Nepotěšili mě ani v baru, k pití jen bublinková voda nebo sladká ochucená. K jídlu chipsy. Původně jsem nechtěla pít alkohol, ale v zájmu zachování duševního zdraví jsem to už druhý den porušila. Musím ale přiznat, že jídlo (ač skladbou hodně “tradiční” - karbanátky, maďarský guláš) bylo velice dobře uvařené a chutné (tak dobrý guláš jsem nejedla už dlouho, libové maso se jen rozpadalo, takže jsem ho s chutí snědla.

Bydleli jsme ve třílůžkovém pokoji ve zděné budově. Vzhledem k roční době to asi byla jediná možnost, pochybuji, že v chatkách nebo srubech je topení. My jsme topení měli a na zimu si opravdu stěžovat nemůžu. Pokoj byl malý a skromně vybavený - postele (hodně tvrdé), stolek, skládací židličky, skříň. Koupelna nás dost překvapila. Nejenom, že byla čistá, ale měla dokonce i vyhřívanou podlahu. 

V okolí je řada míst, které se vyplatí navštívit. Skanzen na Veselém kopci u Hlinska, Země Keltů u Nasavrk, Sečská přehrada, zřícenina Žumberk, Ronov a další a další. Zážitky nám bohužel nepříjemně okořenil velmi silný vítr, který nám znemožnil vidět všechno, co jsme chtěli a jízda byla místy utrpením (v mém případě se o jízdě ani nedá mluvit, větší část jsem šla a i to bylo dost namáhavé). 

Takže k otázce v názvu článku. Proč ne: 

  • je to opravdu trochu retro, v nárocích na pohodlí je potřeba asi slevit, ale je tu čisto 
  • stravování není pro vybíravé (jako jsem já), i když se tu vaří dobře. Nejbližší hospoda je v Horním Bradle, což jsou asi 3 km
  • kromě jídla to není nejlepší ani s nabídkou pití, pokud nejste milovník piva (točí se tu Plzeň)

Proč ano: 

  • určitě sem může přijet ve velké skupině, míst je tu dost, musíte ale vzít v potaz, že kromě vás tu bude i dost jiných rekreantů
  • okolí má co nabídnout, je tu nádherně. Cílů pro výlety (pěší, na kole i autem) je spousta, a to pro děti i dospělé
  • v letních měsících nabízí i samotný areál množství atrakcí zejména pro děti
  • cena, cena a zase cena. Za 2 osoby na 3 noci s polopenzí jsme zaplatili 2.700,-Kč, to bychom jinde zaplatili za noc se snídaní