Sapanta - Veselý hřbitov

16.08.2021

Přejezdový den do Viseu de Sus jsme využili i k návštěvě Veselého hřbitova. Na zmínku o něm narazíte vždy, když budete hledat největší “atrakce” oblasti Maramureš. Veselý hřbitov (rumunsky Cimitrul Vesel) se nachází ve vesnici Sapanta na hranicích s Ukrajinou. Už při příchodu si všimnete barevně pomalovaného kostela. Okolí hřbitova je obsypáno stánky s tradičními suvenýry (nejčastěji s typickými vyšívanými košilemi, květovanými sukněmi a šátky). Turistů je tu dost (ostatně jsou prázdniny). Na hřbitov se platí vstupné 5 RON (=25,-Kč), což není mnoho. Řady dřevěných náhrobků vás zaujmou na první pohled. Je jich tu přes 800. Na každém je vyřezán obrázek a pod ním je popis života zemřelého nebo toho, jak zemřel. Většinou se jedná o “vesele” laděné povídaní nebo i o poučení (na náhrobku mladíka, který zemřel za volantem je nejen jeho obrázek při řízení auta, ale i nápis varující před rychlou jízdou). Bohužel jsme si toho v rumunštině moc nepočetli a vytahovat pořád překladač se nám nechtělo.

První náhrobek vyrobil místní řezbář v roce 1935. Až do své smrti v roce 1977 jich vyrobil asi 700 a dnes v tom pokračují jeho učedníci.  Charakteristická je pro náhrobky také světle modrá barva, jejíž odstín dokonce dostal název “sapantská alabastrová”.

I kostel vevnitř je vymalován velmi zářivými barvami. Září novotou a také jsou nové. Viděla jsem fotografie kostela před opravou, kdy byly fresky sice vidět, ale barvy byly vybledlé a omítka místy otlučená. Restaurování ale probíhá na “rumunský” způsob. Vše se otlouklo a nyní se kostel maluje znovu - což je patrné z ještě nedokončených ale “na cihlu” otlučených zdí ve vchodové části kostela. 

Jako bonbonek naší návštěvy hřbitova se stalo mých 15 minut slávy. Místní televize Digi24 TV mne tam oslovila a udělala se mnou  “povedený” rozhovor v angličtině o návštěvě Rumunska. Kdyby to nevytlačilo dobití Kábulu Talibanem, tak jsem určitě v hlavních zprávách.