Schladming - Dachstein, část druhá

08.07.2023

Dachstein Runde

Další den na kolech a zdolání další placené silnice. Tentokrát vyrážíme směr spodní stanice lanovky na Dachstein. Napřed jedeme po Ennské cyklostezce R7 do Schladmingu a dále do Pichlu, kde už začínáme stoupat a stoupání už nás neopustí až k lanovce. Asi dva kilometry před vrcholem objevíme příjemnou restauraci a dohodneme se, že se tu stavíme cestou zpátky, kilometr před vrcholem dojde Zdeňkovi baterka. Naštěstí se mu jí po chvíli chůze podaří nějak přemluvit a dojede až na vrchol. Moc se tu nezdržujeme, je tu spousta turistů, aut a autobusů, takže nic moc, ale výhledy na masiv Dachsteinu za tu cestu stály. Cestou zpět se skutečně zastavíme v restauraci dle domluvy. Kromě toho, že si Zdeněk dobije baterku a my s Broňou si dáme tradiční štrůdl tu ještě navíc zažiji překvapení v podobě setkání s přáteli z Prahy, Andreou a Františkem. Cesta zpátky nás vede přes horské vesničky ve stráních a je to pořád dolů, takže brzdím jak o život a s očima vytřeštěnýma děsem se snažím nespadnout. Opět skvělý výlet.

Roohrmoos Runde

Rozhodli jsme se, že naše poslední trasa nebude “vrcholová”, že to nebude výjezd na jeden vrchol, ale projížďka po úbočích a kolem potoků a cílem bude spodní stanice lanovky na Hochwurzen, kde necháme kola a vyjedeme si lanovkou na vrchol, ať je nám naše Summer Card aspoň k něčemu. 

Plán se ukazuje jako skvělá volba. Stoupání začíná už 500 metrů od výjezdu, neznám po snídani nic lepšího. Asfalt střídá štěrk a trochu vymletá cesta a asi po 5 km opravdová lahůdka v podobě lesní pěšiny plné kořenů. Je to z kopce, ale všichni vedeme kola (Míra po chvíli sice nasedá a jede, ale podle něj se to nedá posuzovat). Tohle snad nemůže být oficiální cyklotrasa, za nedlouho se přesvědčím o tom, že evidentně je. Proti nám tlačí vzhůru svá elektrokola skupina asi 20 cyklistů. Takový nával v tom nejblbějším místě. Celý úsek má naštěstí jen pár set metrů. Dál už je to pořád nahoru a dolů. Většounou asfalt nebo udržovaná štěrková cesta. Netušíte, co na vás čeká za další zatáčkou. Krajina jako z pohádky, tohle nemá chybu.  Abychom zřejmě měli typy silnic kompletní,  čeká nás i průjezd pastvinou s kravami (v mapě označeno jako zákaz vjezdu kol, na místě značka žádná, tak to projíždíme), kde se moje rychlost úměrně zvyšuje přibližování se kravám, terén neterén a také méně příjemný sjezd po státní silnici do Schladmingu. Ze Schladmingu už jedeme až do Weissenbachu po cyklostezce R7 a jediným větším zpestřením je koupání Zdeňka v ledové řece Enn (snímky a video z této atrakce jsou bohužel nepublikovatelné).  Prostě báječný den.