Útulnoff a cyklovýlet k Padrťským rybníkům

15.05.2022

Stejně jako mnoho dalších v současné době, nechali jsme se i my zlákat glampingem. Pro ty, kteří tomuto modernímu trendu výletování nepropadli a nemají potuchu, oč se jedná, se to pokusím zjednodušené popsat. To je, když chcete do přírody, ideálně někam na samotu, ale stanování nebo chata nenabízejí dostatečný luxus. Glamping je prostě camping křísnutý luxusem. Přestože nabídka je dnes už velká, ty skutečně nej místa musíte objednávat s velkým předstihem a připravte se na to, že za víkend dáte tolik, co v běžném penzionu za týden. 

Vybrala jsem pro nás “Útulnoff”, chatku nedaleko obce Milínov v okrese Plzeň - jih. Jedná se o dřevěný objekt - chatu zajímavého tvaru, z boku vypadá jako by byla obrácená střechou dolů. Chatka je na samotě ukrytá mezi stromy na pomezí obrovských luk, na kterých se pasou krávy. K chatce paří i velká terasa, sauna a sud s vyhřívanou vodou. Interiér chatky nabízí malou kuchyň s obýváčkem, malou koupelnu se sprchovým koutem a toaletou a příkré schody vás zavedou do postele, není to celé patro, jen podesta, na které je obrovská postel a velikánské okno s nádherným výhledem. Ostatně výhledy najdete všude - z postele, z obýváku i ze sauny, na prosklených plochách se tu nešetřilo. 

Mluvila jsem o luxusu, takže ve vybavení nechybí krbová peletová  kamna (s automatickým zapínám - nemusíte se o nic starat), vinotéka (to kdybyste zjistili, že vám k té romantice chybí víno nebo sekt), samozřejmě vše na vaření i french-press, mlýnek a zrnková káva. Neměla bych také zapomenout na župany, deky, polštářky na terasu, gril, wi-fi, dalekohled na pozorování ptáků a zvěře…. Sečteno a podtrženo, tady vám opravdu nic nechybí a my jsme tu byli nadšeni. Nádherné místo akorát pro dva, samota a hýčkání, a to nám i vyšlo počasí, takže já dávám 100 bodů. Abych přeci jen uvedla nějaký minus: chtělo to mít pobyt o jednu noc delší, být tam prostě 2 celé dny a doporučuji vzít si balenou vodu, nevím, jestli byla tekoucí voda pitná, ale mně se moc nezdála, tak jsem ji raději pila jen převařenou. 

My jsme byli nadšeni a každému mohu výlet sem jen doporučit!

Protože okolí je zde protkáno cyklotrasami a cyklostezkami, vzali jsme si s sbou kola podnikli výlet do nedalekých Brd k Padrťským rybníkům. Okruh, který jsme si naplánovali měl 42 km. Nebyla to sice úplná rovina, ale většinu kopců jsem vyjela. Zvolená trasa měla navíc profil tak, jak to mám ráda, první polovina do kopce a zpátky pěkně dolů. Cyklotrasy jsou dobře značené a okolní příroda je moc pěkná. Většinou se jede po asfaltových silničkách nebo zpevněných lesních a polních cestách. Velmi dobře vedená je cyklotrasa č.315 mezi Spáleným Poříčím a Padrťskými rybníky.