Z Chřibské vlakem a pěšky do Mikulášovic

30.04.2023

Na rozhlednu Tanečnice

Naše putování po Šluknovském výběžku pokračuje dnem druhým. Neveříme předpovědi, a tak jsme se rozhodli kola definitivně nechat tento víkend zbalená. Pokračujeme v putování vlakem a ve výšlapech na rozhledny. Nechali jsme se zlákat Lužickohorským rychlíkem, který jezdí z Prahy do Mikulášovic. Jedná se o retrovlak z osmdesátých let, který má i “barový vůz”, což je jen výdejní okénko ve vlaku, mají tu čepované pivo, limonádu i párky. Vyrazili jsme celkem brzy a na zastávce Rybniště jsme byli asi dvě hodiny před odjezdem vlaku, vydali jsme se tedy na zastávku Chřibská (tentokrát pro jistotu po cyklotrase). I tady jsme brzy, ale bohužel už není, kam se vydat.  Zastávka je  skoro v pustině, a tak jen bloumáme po okolí. 

Vlak je, jako už všechny spoje předchozího dne,  opět poloprázdný. Máme kupé jen pro sebe. Stání na chodbičce u otevřeného okna s výhledem do krajiny, to už jsem dlouho nezažila. 

Cesta do Mikulášovic trvá necelou hodinku. Na rozhlednu Tanečnice vede cesta jak ze stanice Mikulášovice - střed, tak i z konečné v Mikulášovicích - dolní nádraží. My jsme jeli až na konečnou (Dolní nádraží je kupodivu velké nádraží na rozdíl od toho uprostřed městečka, kde je jen opuštěná budova a zastávka je na znamení). Cesta na rozhlednu je dlouhá necelé 4 km a je to krpál jako kráva, navíc po dost vymleté cestě. Míra nasazuje tempo jak na závodech, já funím jako parní lokomotiva. Nahoře nás ale čeká příjemné překvapení - kromě rozhledny je tu i restaurace!. Rozhledna je z roku 1904 a architektem byl nám dobře známý architekt  Národního divadla Josef Schulz. Pokochali jsme se výhledem a hurá na dobré jídlo, já jsem se odměnila skvělými borůvkovými knedlíky. 

Zpátky scházíme cestou směrem na Mikulášovice - střed, odkud nám jede vlak do Rybniště. Tahle cesta je o poznání schůdnější než ta, po které jsme šli nahoru, potkáváme cyklisty, důchodce i rodiny s dětmi. Tentokrát jedeme příhraničním spojem Trilex, vlakem německého dopravce, který jezdí česko-německým pohraničím. 

Cestu z Rybníště do Chřibské už máme natrénovanou. Ještě zastávka v příjemné kavárně na náměstí a pak už jen idylka na terase před chatkou. Dnes stejně jako včera platí Mírovo - houby zle….

odkazy: 

https://chatk-a.cz/

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/draha-narodniho-parku-cesko-saske-svycarsko

https://www.nadrazky.eu/hospoda.php?hospodaID=100110