Vinicemi nedaleko slovinské Ptuje

24.06.2022

Naší expedici Balkán 2022 končíme neplánoveně nedaleko slovinského města Ptuj. Původně jsme chtěli zůstat v bosenském Jajce ještě o jeden den déle a pak rovnou s přespáním v Maďarsku domů. (o Jajce více zde: Jajce - vodopády, kam se podíváš). Náš plán jsme museli změnit, protože v Jajce nebylo možné najít ubytování na dnešní noc. Jak se totiž ukázalo, 24. červen je tamním největším svátkem. Slaví se Sveti Ivo (náš Jan Křtitel) a do Jajce se sejdou tisíce lidí. Nejenom, že bychom neměli ubytování a ani bychom neprojeli po cestě směr Banja Luka (jediné), protože u ní leží kostel, kam se poutníci scházejí - ostatně potkali jsme jich po cestě spousty a někteří jdou i desítky kilometrů. Rozhodli jsme se tedy, že Maďarsko vynecháme a uděláme si zastávku ve Slovinsku, ať to máme tématicky ucelené, přeci jen je to také země bývalé Jugoslávie a vstupní brána na Balkán, ačkoliv charakterem více připomíná Rakousko než ostatní země Balkánu.

Výběr lokality probíhal tak, že jsme si hledali pěkné ubytování někde kolem trasy směr domov.  Zalíbil se nám domek ve vinicích, asi 8 km od města Ptuj s lákavým názvem “Papa Franks Vine House”. Konkrétně je to v osadě Vintarovci v obci Destrnik. Charakterem připomíná krajina kopcovité rakouské vinařské regiony. Je to tu ráj pro cyklisty, je tu obrovské množství dobře značených cyklotras po silničkách s minimálním provozem. 

My jsme si na závěr naplánovali lehčí trasu po okolí (asi 13 km). Asi by to nebylo normální, kdyby vše probíhalo bez komplikací  a neukázalo se, že ani lehčí trasa nemusí být vždy jen jednoduchá procházka mezi vinicemi. Stalo se následující: 

- některé cesty, které znala naše navigace již zřejmě zanikly, my se jich nicméně drželi a neprostupný terén nebyl překážkou, Míra dokonce tvrdil, že cestu vidí

- vínu prospívají slunečné svahy, a to znamená jediné, kopce a zase kopce, nahoru a dolů a pořád dokola, nakonec to bylo nastoupat skoro 400 výškových metrů 

- nikoho asi nepřekvapí, že jsme vystoupali na nejvyšší kopec v okolí, aniž jsme zo jakkoliv plánovali

- jediná hospoda na cestě měla zavřeno

- Mírovi se sekla navigace a když ji pouštěl znovu, zřejmě se něco pokazilo, naštěstí si Míra včas všiml, že po více než 13 km je divné mít stále 12 km do cíle. Místo 13 to tedy bylo 16, ale užili jsme si to.